Wyniki wyszukiwania dla:

Formacja


O Tej, co podeptała węża

W wigilię Uroczystości Wniebowzięcia NMP w 1862 roku, ksiądz Bosko we śnie znalazł się w swojej rodzinnej miejscowości, na łące przylegającej do domu Jego brata. Zaprowadziła go tam Przewodniczka, Ta, którą spotykał w swoich snach od dziewiątego roku życia, czyli Maryja. Ksiądz Bosko zobaczył na łące grubego, długiego na kila metrów węża, którego się przestraszył. Przewodniczka nalegała, aby razem rozciągnęli nad przerażającym stworzeniem sznur, którym chciała uderzyć zwierzę. Choć Jan Bosko na początku się bał, jednak posłuchał Pięknej Pani ze snu i wraz z Nią zaczął pętać wielkiego węża. Ten po bezskutecznej walce i obronie przegrał i rozpadł się na kawałki. Ksiądz Bosko odetchnął, a Maryja wzięła sznur i włożyła go do skrzyni. Następnie poprosiła, aby ksiądz Bosko zajrzał do niej. Gdy ją otworzył, spostrzegł, że sznur ułożył się w litery tworzące napis Zdrowaś Maryjo. Wtedy wyjaśniła, że wąż przedstawia demona, a sznur modlitwę Zdrowaś Maryjo, a raczej modlitwę różańcową, która jest z niej ułożona. Tą modlitwą można zniszczyć i zwyciężyć wszystkie złe moce (por. Sny Księdza Bosko, Wydawnictwo Salezjańskie, 2020 r., s. 59 – 60).

Sen Księdza Bosko o wężu i różańcu, jest wyrazem jego wewnętrznego przekonania o nieocenionej wartości i sile modlitwy różańcowej. Do niej kiedyś zachęcał swoich współpracowników i wychowanków, a dziś z tym samym zaproszeniem powraca do nas, byśmy na nowo odkryli jej piękno i moc.

Papież Franciszek w swoich licznych wypowiedziach daje wskazówki odnośnie modlitwy różańcowej. Prosi, aby odmawiając tę modlitwę indywidualnie, w rodzinach, we wspólnotach, zawierzać Maryi swoje troski i potrzeby świata, szczególnie sprawę pokoju. W Uroczystość Wniebowzięcia NMP 2013 roku, przypomniał, że modlitwa różańcowa to zmaganie, które wspiera nas w walce ze złym i jego wspólnikami. W swoich wypowiedziach, przywołuje również prośbę Maryi, którą Ona kierowała podczas licznych objawień: Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec. Ojciec Święty podkreśla, że w centrum modlitwy różańcowej stoi Chrystus, ku któremu mamy kierować nasze myśli i rozważania. Różaniec to modlitwa ludzi prostych i świętych.

Każdy z nas ma swój różaniec, taki ulubiony na którym często się modli. Biorąc go do ręki pamiętajmy, że przesuwając jego paciorki, odmawiając Zdrowaś Maryjo i rozważając tajemnice życia Jezusa i Jego Matki, walczymy ze złym i tym wszystkim co proponuje nam ojciec kłamstwa. Walczymy wraz z Tą, co podeptała węża. To naprawdę wielka rzecz!