
Wspomożycielka ze wzgórza
Pośród różnych obrazów i figur przedstawiających Maryję, warto zwrócić uwagę na figurę Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych z Sheshan. To sanktuarium maryjne, położone na szczycie wzgórza porośniętego bambusowym lasem, niedaleko Szanghaju w Chinach. Na dzwonnicy bazyliki wybudowanej w XIX wieku, postawiono figurę Wspomożycielki z dzieciątkiem. Maryja unosi Jezusa ponad swoją głową, a On wyciągniętymi rękoma jakby obejmował cały świat. Matka ukazująca wszystkim nawiedzającym to święte miejsce Odkupiciela Człowieka. Wspomożycielka z Sheshan to patronka Chin i Azji.
Chiny to kraj z fascynującą kulturą i niezwykłą historią. To także historia chrześcijaństwa obecnego tam od kilkunastu wieków. W dzieło ewangelizacji tamtej części świata wpisuje się również salezjański charyzmat świętego Jana Bosko i Jego duchowych synów, przede wszystkim świętych męczenników, biskupa Alojzego Versiglia i księdza Kaliksta Caravario.
Misyjny sen księdza Bosko. W nocy z 9 na 10 kwietnia 1886 roku, ksiądz Bosko przebywając w Barcelonie, we śnie zobaczył Pasterkę i gromadę chłopców. Maryja wskazała mu wiele miejsc przyszłej apostolskiej pracy salezjanów. Wśród nich było również wielkie miasto przecięte wstęgą szerokiej rzeki. To był Pekin, czyli stolica Chin. Ksiądz Bosko zmartwił się tym, że zabraknie osób, które podejmą misje ewangelizacyjną, jednak ze słowem pocieszenia przyszła Przewodniczka, zapewniając księdza Bosko, że nie zabraknie chętnych do pracy misyjnej.
Sam ksiądz Bosko w następujących słowach skomentował piąty sen misyjny: Kiedy salezjanie już będą w Chinach, znajdą się po obu stronach rzeki przepływającej blisko Pekinu! Jedni przejdą na lewy brzeg, na stronę wielkiego imperium, drudzy staną na prawym brzegu, po stronie Tatarów. Nadejdzie jednak dzień, kiedy jedni wyjdą na spotkanie drugim, aby uścisnąć sobie dłonie. Jakaż będzie z tego chwała dla naszego Zgromadzenia! Ale czas spoczywa w rękach Boga. (Sny Księdza Bosko, Wydawnictwo Salezjańskie, Warszawa 2004, s. 258 – 260)
Pierwsi Męczennicy. Salezjanie przybyli do Chin w 1906 roku. Było ich sześciu. Na czele wyprawy stał ks. Alojzy Versiglia. Niedługo po przyjeździe otworzono pierwszy dom salezjański w Macao i pierwszą misję w Heungchow. Tam otworzono sierociniec i oratorium. W 1918 roku powierzono salezjanom opiekę nad misją w Shiuchow, gdzie trzy lata później ks. Versiglia został biskupem. W 1930 roku dołączył do niego młody ksiądz Kalikst Caravario, który od kilku już lat przebywał w Chinach.
25 lutego 1930 roku biskup Versiglia i ksiądz Caravario płynęli łodzią wraz z grupą świeckich. Kiedy zostali napadnięci, stanęli w obronie młodych dziewcząt, które płynęły wraz z nimi. Wówczas wyciągnięto ich z łodzi i zastrzelono. Tak narodzili się Pierwsi Męczennicy Salezjańscy. Narodzili się w Chinach, gdzie patronką jest Wspomożycielka ze wzgórza, Maryja z Sheshan.